Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

ENDODONTİ NEDİR?

Dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulmasına kanal tedavisi denir.

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde,

Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda,

Ortodontik tedavi sonucu dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda,

İlerlemiş diş eti hastalıklarında,

Yüksek yapılmış dolgu veya protezlerde gerekir.

KANAL TEDAVİSİ GÖRMÜŞ DİŞLER RENK DEĞİŞTİRİR Mİ?

Travma veya kanal tedavisinin bir sonucu olarak dişler kahverengi, pembe veya gri renk alabilirler.

DİŞLERDE Kİ RENK DEĞİŞİKLİĞİ GİDERİLEBİLİR Mİ?

Renk bozukluğunun nedeni travma ise dişe önce kanal tedavisi yapılır daha sonra beyazlatma işlemi uygulanır. Renk değişikliği kanal tedavisinden sonra çıkmış ise diş röntgen çekilerek incelenir. Eğer kanal tedavisinde sorun yoksa tedavisi yenilenir ve beyazlatma yapılır.

KANAL TEDAVİSİ YAPILAN BİR DİŞTE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedavi tamamlandıktan sonra dişin üst dolgusu tamamlanana kadar, o dişin üzerine çiğneme yapılmamasına önemle dikkat edilir. Dolgu tamamlandıktan sonra bu diş de ağızdaki diğer dişler gibi çiğneme işlemine katılacaktır. Bu dişler çoğunlukla ağızdaki diğer dişler kadar uzun süre sağlıklı bir şekilde fonksiyon görebilmektedir. Kanal tedavisi sonrası dişe gelecek yeni bir darbe, üst dolgusunun kırılması veya derin bir kırık veya çatlaklık oluşması dişte yeniden enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda tedavi yenilenebilecek durumdaysa, kanal tedavisi tekrarlanarak diş daha uzun süre ağızda tutulmaya çalışılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.